Gimnazistai pildo savo Karjeros planus
Parašyta 2013 kovo 18 d.

Sėkminga karjera dažnai yra laikoma gyvenimo sėkmės pagrindu, todėl tiek daug mokomės ir dirbame, kad padarytume karjerą, kuria galėtume didžiuotis ir kuri leistų mums pasinaudoti visomis gyvenimo galimybėmis. Žinant dabartinių abiturientų stojimų pasirinkimus, kai daugeliu atveju renkamasi ne paklausias darbo rinkoje studijų programas, o „prestižines“, nors pastarųjų specialistų darbo rinkoje yra perteklius, būtina mokiniams padėti suprasti situacijos svarbą.

Remiantis Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centro projekto „Ugdymo karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme (I etapas)“ Nr.VP1-2.3-ŠMM-01-V-01-002 rekomendacijomis 2012 m. gruodžio mėn. gimnazijoje buvo atliktas Ugdymo karjerai paslaugų poreikio tyrimas. Tyrime dalyvavo 55 proc. gimnazistų. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad mokiniai nori išmokti pildyti savo individualios Karjeros planus. Siekiant įgyvendinti šį mokinių poreikį š. m vasario – kovo mėn. ugdymo karjerai veiklos buvo integruotos į informacinių technologijų ir etikos pamokas. Jų metu visi I – IV gimnazijos klasių mokiai, padedami karjeros koordinatorės, pildė savo Karjeros planus. Remiantis Švietimo ir Ankstyvosios Vaikystės Ugdymo departamento (Viktorijos valstija, Australija), paruošti ir projekto pasiūlyti karjeros planai, skirti I – IV gimnazijos klasių mokiniams. Šie planai adaptuoti atsižvelgiant į Mokinio ir Mokytojo knygose siūlomas užduotis. Kiekvienas karjeros planas sudarytas iš atskirų dalių. Kai kurios dalys yra vienodos, kitos metams bėgant, keičiasi. Kas aš esu? Mano pasiekimai. Mano karjeros gebėjimai mano ateitis. Mano tikslai ir planai. Mano tikslų peržiūra. – tai temos, kurios atsispindėjo karjeros planuose.

Gebėjimas valdyti asmeninę karjerą leidžia mokiniui įprasminti mokymąsi visą gyvenimą, paverčiant jį ne tik žinių kaupimu, bet ir veikla, padedančia pasiekti pasirinktus karjeros tikslus, pasinaudoti atsiveriančiomis karjeros galimybėmis. Aiškesnis tikslų išsikėlimas mažina netinkamų studijų ar darbo pasirinkimą. Geresnis savęs bei karjeros galimybių pažinimas, gebėjimas priimti karjeros sprendimus, gebėjimas planuoti karjerą, valdyti pokyčius padeda išvengti karjeros kliūčių, padeda pasirinkti tinkamesnę karjeros kryptį, jausti didesnį pasitenkinimą studijomis ir darbine veikla.