Projektas baigėsi debatais „Priimk. Drąsink. Keiskis“
Parašyta 2014 balandžio 24 d.

2013 sausio mėn. 25 d. J. Graičiūno gimnazija kartu su Socialinės integracijos centru pradėjo įgyvendinti projektą „Lygių galimybių akademija: Priimk. Drąsink. Keiskis“. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos fondų lėšomis pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ VP1-1.3-SADM-01-K priemonę ,,Diskriminacijos mažinimas ir socialinių problemų prevencija darbo rinkoje“.

Lygios galimybės yra viena svarbiausių šiuolaikinės visuomenės vertybių ir principų. Kiekvienas visuomenės narys, tame tarpe ir jaunimas, turi turėti vienodas galimybes (be diskriminacijos lyties, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos, įsitikinimų, socialinės padėties, kilmės, kalbos atžvilgiu) siekti išsimokslinimo, karjeros, tobulintis, veikti visose politinės ir visuomeninės veiklos srityse. Diskriminacija yra žmogaus nuostatų tam tikros žmonių kategorijos atžvilgiu padarinys. Viena svarbesnių diskriminacijų, turinčių didelę reikšmę tolimesniam socialiniam ir ekonominiam žmogaus gyvenimui, yra diskriminacija dėl amžiaus darbo rinkoje. Diskriminacija darbo rinkoje pripažinta problema ne tik Lietuvoje, Europoje, bet ir visame pasaulyje.

Pagrindinis projekto tikslas – įgalinti Lietuvos mokyklų bendruomenes, darbdavius bei plačiąją visuomenę spręsti daugialypes diskriminacijos problemas, skatinti socialinį aktyvumą, kuriant lygiateisiškus santykius darbo rinkoje.

Projekto uždaviniai:
• Formuoti visuomenės teigiamas nuostatas į jauno žmogaus teises, skatinti įvairovę darbe, pagarbą ir toleranciją „kitokiems“, patiriantiems ir turintiems riziką patirti diskriminaciją.
• Įtvirtinti darbdavių integruotą požiūrį į jauną darbuotoją, įgalinti bendradarbiavimui veikti kartu.
• Skatinti mokytojus, mokinius ir tėvus priimti savo ir kitų lygiateisiškumą, plėtoti asmeninių vertybių sistemą.

Projekto naudos gavėjai - Kelmės Jono Greičiūno gimnazija, Druskininkų „Ryto“, Klaipėdos „Vėtrungės“, Ignalinos rajono, Mažeikių Merkelio Račkausko, Tauragės rajono Skaudvilės ir Raseinių rajono Ariogalos gimnazijos bei Panevėžio r. Naujamiesčio, Šalčininkų r. Baltosios Vokės „Šilo“ ir Šakių rajono Kriukų vidurinės mokyklos bendruomenės (mokiniai, mokytojai ir mokinių tėvai). Švietėjiškuose seminaruose dalyvaus Prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos atstovaujami darbdaviai.

Projektas įgyvendinamas kartu su tarptautiniu partneriu „The West Midlands Creative Alliance Limited“ (Jungtinė Karalystė).

Projekto metu buvo organizuojami informaciniai bei prevencinio pobūdžio renginiai visose 10 apskričių (Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus). Plačiai visuomenei pristatytas penkiolikos TV laidų ciklas. Sukurti ir nufilmuoti „tikri“ atvejai remsis asmeninėmis ir kitų žmonių patirties istorijomis Lietuvoje ir užsienyje, laikraščių ir žurnalų straipsniais, TV programomis. Tai konkrečios situacijos, kurias realiai išgyveno asmenys/veikėjai ir kuriame atsispindi faktai, nuomonės, nuostatos, požiūriai. Žiūrėti: http://integracija.info/projektas012.html

Gimnazijoje projekto veiklose dalyvavo mokiniai, mokytojai ir tėvai. II kl. mokiniams karjeros konsultantė Diana Armalienė vedė pažinimo popietę „Atrask savyje save“.

Gimnazijos mokytojai kartu su Socialinės integracijos centro psichologe Virginija Servutiene dalyvavo atviroje pamokoje „Jauku būti šalia. Padėk kitiems – padėsi sau“.

Tėveliai buvo įtraukti į paskaitą „Diskriminacijos pažinimas. Vertybių svarba šeimoje“ paskaitą skaitė integracijos centro psichologė Virginija Servutienė).

Šių metų balandžio 16 d. įvyko ketvirtoji projekto veikla - debatai „Priimk. Drąsink. Keiskis“, Juose dalyvavo 4 komandos: mokytojai, mokiniai, tėvai ir darbdaviai. Debatų tikslas – formuoti integruotą požiūrį į lygias galimybes darbo rinkoje, skatinti priimti „išskirtinumą”, drąsinti veikti, įgalinti kaitai bei stiprinti bendradarbiavimą. Dalyviams sudarytos sąlygos įvairiapusiškai ir argumentuotai apsvarstyti diskriminacijos atvejus, išskiriant vyrų ir moterų diskriminacijos dėl negalios, amžiaus, seksualinės orientacijos, religijos ir kt. apraiškas; argumentuotai atlikti vertybinį ir teisinį vertinimą, atskleisti teisines galimybes skųstis dėl diskriminacijos. Renginiu siekiama suvienyti mokyklas (mokytojus, mokinius, tėvus), darbdavius bendradarbiavimui plėtojant toleranciją, pagarbą žmogaus orumui, teisėms ir jo šeimai.

Debatuose dalyvavo Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Alfredas Jonuška, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Užsienio ryšių ir verslo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Jonuškienė, Jungtinės Karalystės organizacijos CREATIVE ALLIANCE atstovė Denise Harrison, projekto „Lygių galimybių akademija: Priimk. Drąsink. Keiskis“ vadovė Aida Adeikienė, projekto „Lygių galimybių akademija: Priimk. Drąsink. Keiskis“ karjeros konsultantė Diana Armalienė. Debatus moderavo Sergejus Staponkus.