Jaunuolių patirtys ir veiklos projekte „Ieškok ir atrasi“
Parašyta 2016 gegužės 13 d.

Lietuvos samariečių bendrijos Kelmės skyrius š.m. balandžio – rugpjūčio mėn. vykdo projektą „Ieškok ir atrasi“ . Projekto tikslas – skatinti jaunimo užimtumą, integraciją į visuomenę bei į Lietuvos darbo rinką. Projekto uždaviniai - vykdyti jaunimo profesinį orientavimą, ugdyti socialinius, darbo rinkai reikalingus įgūdžius mokantis amatų, bendraujant su verslo, savivaldos atstovais organizuojant susitikimus, organizuoti kokybišką laisvalaikį jauniems žmonėms skatinant aktyvią veiklą, ugdant sveikos gyvensenos įgūdžius.

Projekte dalyvaujantys jaunuoliai jau lankėsi Kelmės profesinio rengimo centre, jaunimo inovatyviojoje erdvėje, Kelmės jaunimo darbo centre, susitiko su prokuratūros darbuotojais, diskusijos – susitikimo metu domėjosi kosmetologės profesija. Taip buvo vykdomas profesinis orientavimas, ugdomos socialinės kompetencijos. Balandžio mėn. projekto dalyviai surengė stalo teniso turnyrą. Trys stipriausi stalo tenisininkai buvo apdovanoti medaliais ir diplomais, o visi dalyviai – smulkiais prizais. Siekdami įsitraukti ir į savanorišką visuomeninę veiklą – dalyvauta savanoriškose veiklose „Maisto bankas“, kur prekybos centų lankytojus ragino paaukoti maisto produktų socialiai remtinoms šeimoms. Surinkti produktai buvo rūšiuojami, pakuojami. Jaunuoliai suprato savanoriško darbo principus ir idėjas. Ateityje projekto dalyvių dar laukia, „Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursai“, kuriuose bus ugdomi įgūdžiai, reikalingi mokantis amatų, taip pat ugdomas kūrybiškumas, verslumas. Gegužės - birželio mėn. bus surengtas pliažo tinklinio turnyras ir žygis prie Burbaičių piliakalnio, kur jaunuoliai ugdys bendradarbiavimo, darbo komandoje, lyderiavimo kompetencijas, sveikos gyvensenos įgūdžius. Taip bus skatinamas kokybiškas, aktyvus laisvalaikio leidimo būdas. Visos projekto veiklos bus fotografuojamos ir filmuojamos, o sukaupta medžiaga bus panaudota projekto filme.

Gegužės 10 d. popietę būrys gimnazistų su Lietuvos samariečių bendrijos Kelmės skyriaus pirmininku Sauliumi Mockumi ir projekto vadove Loreta Šukliene bei mokytoja Snieguole Zavadskiene praleidome Kelmės raj. Žalpių miestelyje. Čia dalyvavome Žalpių kaimo bendruomenės pirmininkės ir muziejaus prižiūrėtojos Alina Žalandauskienės parengtoje edukacinėje programoje ,,SVEČIUOSE ŽALPIŲ KAIMO BENDRUOMENĖJE“. Edukacinė programa paruošta, remiantis istoriniais šaltiniais, senų vietinių gyventojų sukauptomis žiniomis ir patirtimi. Mums buvo suteikta galimybė supažindinti su Žalpių krašto istorija, papročiais. Programos pradžioje su vietinių šeimininkių pagalba priraitėm mielinių bandelių, o kol jos kepė - aplankėme Žalpių kraštotyros muziejų, kuriame susipažinome su Žalpių praeitimi, garsiais žmonėmis ir jų darbais. Muziejuje demonstruojami ir seni buities rakandai. Aplankėme ir pirmojo lietuviško sklandytuvo, muzikos instrumentų meistro Jono Garalevičiaus kapą – mauzoliejų, kuris pastatytas 1933m., Žalpių kapinėse.
Vis dar laukdami, kol iškeps bandelės – nuvykome į ŽŪB „Kerkasiai“, kurios buveinė yra Žalpių miestelyje. Čia Komercijos direktorius Tomas Petkevičius trumpai pristatė bendrovės veiklą. Pagrindinė bendrovės veikla – augalininkystė (apie 51 proc.), augalininkystės produkcijos perdirbimas (apie 41 proc.). Augalininkystėje ypatingas dėmesys skiriamas sėklininkystei. Gyvulininkystė – mėsinių galvijų auginimas (apie 4 proc.) – laikoma papildoma šaka, sunaudojančia savos gamybos pašarus ir pašarinius grūdus. Bendrovėje šiuo metu auginama apie 300 mišrūnų. Šiuo metu įmonėje dirba 19 darbuotojų. Bendrovė turi savo grūdų malūną. Dalis bendrovėje užaugintų kviečių keliauja į malūną, o iš ten jau į prekybos centrus, bei į kepyklas. Čia gaminami aukščiausios ir I-os rūšies miltai, bei pašarinės kvietinės sėlenos.

Išvykos metu jaunuoliai pasimokė kepti bandeles, sužinojo bendruomenės sėkmės istoriją nuo idėjos iki verslo, žaidė krepšinį atnaujintoje krepšinio aikštėje, kur paklota universali danga, tinkanti žaisti ir krepšinį, ir tinklinį. Lankydamiesi ŽŪB „Kerkasiai“ gimnazistai suprato, kad nors darbas žemės ūkyje nelabai įdomus ir viliojantis, tačiau taip pat yra puikus verslas, jei dirbi su meile žemei ir žmonėms. Nors jaunimo Žalpių miestelyje nėra daug, tačiau sąžiningo ir vieningo visų bendrovės narių dėka miestelis sėkmingai gyvuoja. Išvykos metu buvo ugdomos socialinės kompetencijos, skatinamas verslumas.